O FILMIE NA JĘZYKU POLSKIM I GODZINIE WYCHOWAWCZEJ.
Istnieje wiele wartościowych filmów, które młodzież powinna zobaczyć. Na pewno będę pisała o nich często na moim blogu, ponieważ obraz na lekcjach czasami przemawia bardziej do młodych ludzi niż tekst. Nasi uczniowie często oglądają filmy komercyjne, filmy akcji czy fantasy. Oczywiście nie krytykuję tego rodzaju sztuki filmowej. Warto uczniom jednak pokazać obraz pełen głębi. Uwielbiam filmy motywujące. Motywacja jest ważna dla młodego człowieka, ale my- nauczyciele także czasami jej pragniemy.
"Ci,
których najtrudniej kochać, najbardziej tego potrzebują ", " Zawsze
się coś dzieje. Nie ma zwykłych chwil ", "Śmierć nie jest najgorsza, bo
inni są martwi za życia ", "Co robić, jeśli nie możesz robić tego, do
czego jesteś zrodzony ?", "To strach a nie pieniądze jest największym
złem na świecie ", "Wojownik nigdy nie rezygnuje, bo kieruje nim miłość
do tego, co robi" , "Wędrówka daje szczęście,
a nie jej cel" - tyle i jeszcze więcej sentencji znajdziecie filmie "
Siła spokoju " z 2006 roku w reż. Victora Salvy. To niesamowita historia oparta na faktach. Dotyczy pewnego gimnastyka, którego życie to pasmo nieustających sukcesów. Jednak wypadek spowodował wykluczenie go z dyscypliny, którą kochał. Co dalej się dzieje? Nie powiem. To trzeba zobaczyć. Na pewno można do filmu opracować scenariusz lekcji wychowawczych dotyczący motywacji, dążenia do celu. Na języku polskim możemy wykorzystać film do motywu szczęścia czy wędrówki. Ostatnio oglądałam z
młodzieżą równie motywujący film "W pogoni za szczęściem " z 2006 roku, z Willem Smith'em w kontekście do
"Fausta " Goethego. Polecam oba!
Jestem nauczycielką języka polskiego oraz wychowawczynią w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Uwielbiam swoją pracę i młodzież. Pasjonuję się sztuką malarską, filmem oraz teatrem. Na moim blogu znajdziesz pomysły na lekcje języka polskiego i godzinę wychowawczą. Pokażę Wam również, jak pracuję z młodzieżą "teatralnie zakręconą". Jestem autorką książek: "Być (nie)zwykłym wychowawcą" WFW (2019) oraz "(Nie)zwykłych spotkań. Wokół godzin wychowawczych" LOGOS (2022).
Fantastyczne pomysły, mnóstwo inspiracji. Cieszę się, że tu trafiłam :)
OdpowiedzUsuń