Obserwatorzy

środa, 25 lipca 2018

Filmy o nauczycielach...

FILMY Z NAUCZYCIELAMI W ROLI GŁÓWNEJ, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ!


Niedawno zrobiłam sobie domowy maraton filmowy. Oczywiście sztuka filmowa dotyczyła tematyki szkoły, nauczania i nauczycieli. Przygotowałam dla Was listę najpiękniejszych filmów o nas! Zapytacie: dlaczego? Są wakacje... Po pierwsze, każdy ma swój sposób na relaks. Po drugie, wartościowe filmy podnoszą na duchu, dają siłę, motywację i wiarę. Po trzecie, poddacie się głębokiej refleksji lub ulegniecie sentymentowi, bo przypomnicie sobie początki w zawodzie. Po czwarte, niektórzy powinni przypomnieć sobie, co jest ważne w tym zawodzie! Zapraszam do mojego kina! Zaczynamy od najlepszego filmu!

1. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów", reż. Peter Weir, 1989 r.

John Keating jest charyzmatycznym nauczycielem języka angielskiego. W swoim nauczaniu wychodzi poza ramy, pokazuje, że podręczniki są nic niewarte, zamykają umysły uczniów. Odkrywa przed swoimi podopiecznymi piękny świat poezji i filozofii życiowej "carpe diem". Uczy ich krytycznego myślenia. Oglądałam ten film wielokrotnie i za każdym razem odkrywam w nim coś innego. 


 2. "Młodzi gniewni",reż. John N. Smith, 1995 r.

Pani Johnson, była oficer marines, obejmuje opieką wyjątkowo trudną klasę. Każdy uczeń boryka się z różnymi problemami. Jest traktowana jak wróg, ale podejście młodzieży do nauczycielki zmienia  się, kiedy zaczynają rozumieć, że chce im pomóc. Film oparty na faktach. 


3. "Szkoła bez nazwy", reż. Jeff Bleckner, 2011 r.

Film niezwykle poruszający. Młoda nauczycielka, "świeżynka" po studiach znalazła pracę w szkole, która znajdowała się w schronisku dla bezdomnych. Pełna wiary we własną wiedzę i entuzjazm rozpoczyna pracę. Warunki, w których ma pracować przytłaczają ją: klasa nie przypomina sali lekcyjnej, brakowało ławek i podręczników. Nie poddaje się jednak i robi wszystko, aby zaskarbić zaufanie dzieci i z każdym dniem walczy o polepszenie ich bytu. Niesamowity film i historia oparta na faktach. Zostaje na długo w sercu.


4. "Klasa Pana Tourette'a", reż.  Peter Werner, 2008r.

Film oparty jest na prawdziwej historii Brada Cohena. W bardzo młodym wieku zdiagnozowano u niego zespół Tourette'a. Marzył o tym, aby zostać w przyszłości nauczycielem. Jednak życie brutalnie mu tego odmawiało. Mimo wszystko nie poddawał się i walczył o swoje marzenia. Film ten jest niezwykle bogaty w relacje rodzinne, motywuje i pokazuje, jak walczyć z własnymi słabościami. Polecam obejrzeć to dzieło wspólnie z klasą.


5. "Pan od muzyki", reż. Christophe Barratier, 2004 r.

Bohaterem filmu jest zakompleksiony nauczyciel muzyki, Clement Mathieu. Zaczyna pracę z trudną młodzieżą w poprawczaku. Na początku nie jest łatwo, ponosi porażki w pracy, ale też sukcesy. Zaraził uczniów swoją pasją do muzyki. Założył w szkole chłopięcy chór. Zakończenie filmu przypomina to ze "Stowarzyszenia Umarłych Poetów".  


6. "Wolność słowa", reż. R. La Gravenese, 2007. 

Film, który robi niesamowite wrażenie. Główna bohaterką jest nauczycielka, która za wszelką cenę chce udowodnić wszystkim, że młodzież jest wartościowa. Sama upada na duchu, kiedy klasa nie wierzy w jej dobre intencje. Młodzież, którą uczy Erin jest skonfliktowana wewnętrznie. Fabuła trochę przypomina pod tym kątem "Młodych gniewnych". Słowo "wolność" jest tutaj kluczowe. Erin szuka pomysłu na zjednoczenie różnorodnej klasy, pokazując im czym jest doświadczenie Holokaustu. Lektura "Dzienników" Anny Frank odmienia spojrzenie młodzieży na świat i to, co wydawało im się wcześniej wrogie. Piękny film!

Zwiastunhttps://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Wolno%C5%9B%C4%87+s%C5%82owa+Zwiastun+nr+1-18112

źródło: www.filmweb.pl

7. "Trener", reż. T. Carter, 2005.

W roli tytułowego trenera występuje S. L. Jackson. Na początku jego obecność w drużynie nie jest postrzegana pozytywnie. Niektórzy członkowie buntują się przeciw jego metodom. Co robi trener? Pokazuje swoim uczniom, na czym powinna polegać współpraca. Jest przeciwny faworyzacji członków zespołu i rywalizacji między nimi w drużynie. Pokazuje im, że liczy się człowieczeństwo, a nie wygrana. 

Zwiastun: https://www.filmweb.pl/film/Trener-2005-121936

źródło: www.filmweb.pl

8. "Bolesna przeszłość", reż. Brian Brough, 2014r.

Film opowiada o problemie hejtu. Młoda nastolatka z tego powodu musi zmienić szkołę. W nowej szkole poznaje wspaniałego i dość ekscentrycznego nauczyciela historii, który pomaga jej zmierzyć się z przeszłością. 


9. "Temple Grandin", reż. Mick Jackson,  2010r.

Jest to biograficzna opowieść o Temple Grandin, kobiecie cierpiącej na autyzm. Profesor Carlock zauważył, co interesuje Temple i pomógł jej uwierzyć w siebie. Dziś Temple jest cenionym na całym świecie ekspertem w dziedzinie hodowli bydła. Zdobyła wiele nagród oraz napisała sporo książek o autyzmie. Film porusza wiele problemów. 10. "Uśmiech Mony Lisy", reż. M. Newell, 2003.

W roli nauczycielki występuje tutaj Julia Roberts. To przede wszystkim film o trudnej sztuce bycia sobą, o walce ze stereotypami, oczekiwaniami innych wobec nas.

Zwiastun: https://www.filmweb.pl/film/U%C5%9Bmiech+Mony+Lizy-2003-34923

źródło: www.filmweb.pl

11. "Gwiazdy na ziemi", reż. Aamir Khan, 2007r.

Chłopiec o imieniu Ishaan uznawany jest przez rodziców i nauczycieli za nieudacznika i nieuka. Spotyka na swojej drodze niezwykłego nauczyciela rysunku, który odkrywa u chłopca źródło niepowodzeń- dysleksję. Pomaga mu na nowo uwierzyć w siebie. Przekonuje rodziców do wsparcia dziecka i zrozumienia problemu. Ten film powinien zobaczyć każdy dyslektyk, rodzic i nauczyciel. Na początku ogląda się nieciekawie, ale później chłonie się każdą minutę filmu. 


źródło fotografii: www.filmweb.pl

12. "Szukając siebie", reż.  Gus Van Sant, 2000r.

Młody i utalentowany Jamal zaprzyjaźnia się z żyjącym w samotności pisarzem. I to on jest jego najlepszym nauczycielem. Pomaga mu zrozumieć życie i sztukę pisarską, dzięki czemu Jamal odnajduje się w nowej szkole dla najlepszych uczniów. W przeciwieństwie do postaci pisarza został wykreowany profesor literatury- Crawford. 


13. "Klub dyskusyjny", reż. Denzel  Washington, 2007r.

Jest to również film biograficzny.  Mel Tolson jest nauczycielem energicznym, charyzmatycznym, wierzącym w wolność słowa, zainspirował młodzież do utworzenia koła dyskusyjnego. Wkrótce jego uczniowie mierzyli się z najlepszymi w mistrzostwach kraju. Film ten ma jednak drugie oblicze- porusza problem rasizmu i niesprawiedliwych procesów. 


Oczywiście, filmów o nauczycielach jest więcej, pozwolę sobie jeszcze niektóre wymienić: "Billy Eliot", "Karate kid", "Uczeń i mistrz", "Geograf przepił globus", "Carte blanche", "Z dystansu", "Szkoła rocka", "Paragraf 187" i wiele innych. 
U mnie króluje wyżej wymieniona trzynastka.  Miłego oglądania!

Anna Konarzewska

36 komentarzy:

 1. Do tej listy dodałabym jeszcze " Whiplash"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dodam coś "wesołego"- Bad Teacher (Zła kobieta) z Cameron Diaz z 2011 roku��

   Usuń
 2. Świetne zestawienie. Kilka tytułów znam, a pozostałe chętnie obejrzę. Mogę do tej listy dodać jeszcze niemiecki film ,,Lekcja marzeń" - przyjemne, pozytywne kino. Pozdrawiam wszystkich nauczycielskich kinomanów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za propozycję! Pozdrawiam również ;-)

   Usuń
  2. IMAGINE , nauczyciel w szkole dla niewidomych

   Usuń
 3. Aniu, dziękuję za zaproszenie do "Twojego kina". Nr 1 i 2 to także moje ulubione filmy (oglądam je z uczniami), ale niektóre tytuły są dla mnie nowe. Jest co nadrabiać. Bardzo przydatna lista.

  OdpowiedzUsuń
 4. Carte Blanche - polski. O niewidomym nauczycielu granym przez Chyrę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Buntownika z wyboru bym dodała jeszcze...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bardzo lubię "Szkołę dla łobuzów" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super propozycje do obejrzenia z uczniami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, te filmy są szczególne! Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dzięki. Właśnie zastanawiałam się co obejrzeć na wakacjach. 👍🍀❤️

   Usuń
 8. Polecam jeszcze "Dziewczęta w mundurkach" (1958) oraz "Notatki o skandalu" :) Kibicuję gorąco prowadzeniu bloga! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ślicznie za piękne słowa i za propozycje! Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Za powyższą listę dziękuję. Są na niej nieznane mi filmy . Dodam do zestawu"Podaj dalej".

  OdpowiedzUsuń
 10. dodałabym jeszcze Bóg nieumarł 1 i 2 .podrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Polowanie (2012) prod. Dania, Szwecja
  Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawe zestawienie!
  Dodałabym jeszcze:
  mój ukochany "Mona Lisa Smile" ("Uśmiech Mona Lizy"), reż. M. Newell, 2003
  "Detachment" ("Z dystansu"), reż. T. Kaye, 2011
  "Freedom Writers" ("Wolność słowa"), reż. R. LaGravenese, 2009
  "Entre les murs" ("Klasa"), reż. L. Cantet, 2008
  "Pan Lazhar", reż. P. Falardeau, 2011

  i polskie oczywiście: "Ostatni dzwonek", M. Łazarkiewicz, 1989
  "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (jest tam wątek nauczyciela akademickiego;))) Koterskiego, serial "Belfer" z Maćkiem Stuhrem :)

  Jeśli jeszcze coś mi przyjdzie do głowy, to się odezwę!
  Jest też książka, którą polecam: "Filmowe obrazy szkoły: pomiędzy ideologią, edukacją a wychowaniem" Eweliny J. Koniecznej :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mi się podoba to zestawienie. Niektórych tytułów nie znałam. Dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja bym dodała "Nauczyciel z przedmieścia" z moją ulubioną piosenką "To Sir, for love"

  OdpowiedzUsuń
 15. Powodzenia w prowadzeniu bloga. Bardzo dobry pomysł.Niektóre filmy widziałam, a inne chętnie obejrzę.Dziękuję!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawe zestawienie. Dodałabym jeszcze "The Ron Clarke Story" - film oparty na faktach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Być i mieć. Reżysera nie pamiętam:( O nauczycielu małej wiejskiej szkoły we Francji.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dodałbym jeszcze ,,Podaj dalej"

  OdpowiedzUsuń
 19. A ja "Gorzka siedemnastka", serial "Boston Public" i "Profesor Iglesias".

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Pięknie dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. "Nauczycielka" film czeski. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo dobra lista ,do której dodałabym serial „Rita’ dostępny na Netflix

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo dobra lista :). Fajny pomysł na wpis.
  Pozdrawiam!
  -----
  https://juniora.pl/metoda-krakowska-inf-27.html

  OdpowiedzUsuń
 25. Arcyciekawa lista.
  Dodałabym świeżynkę "Na rauszu" - rewelacyjny nauczycielski film.

  OdpowiedzUsuń
 26. Mówcie sobie, co chcecie, ale moim zdaniem nauczyciele robią sporo dobrej pracy i należy im się szacunek. Nie do końca może wiecie, co , jak dużo mają do zrobienia, ale uważam, że to jest ważne, żebyście sprawdzali. Niemniej filmy na faktach https://bcmtl.org/https-bcmtl-org-filmy-na-faktach-najlepsze-filmy/ też o nich są ogólnie nakręcane, a to coś znaczy.

  OdpowiedzUsuń