Obserwatorzy

wtorek, 24 lipca 2018

ASERTYWNY NAUCZYCIEL - SZKOLENIE NIEZBĘDNE 


Jest czas wakacji, odpoczynku i regeneracji sił przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Właśnie dlatego polecam wszystkim nauczycielom szkolenie na platformie www.szkolna24.pl, które warto zrobić dla siebie przed wrześniem, po to, aby przemyśleć swoje działania i pobudzić refleksje nad poziomem własnej asertywności.
Kurs ten jest dla każdego, kto pracuje z trudnymi osobami lub boryka się z trudnościami w porozumiewaniu się w środowisku zawodowym i domowym.
Na pewno podniesiemy swoje kompetencje komunikacyjne, w tym asertywność i umiejętność reakcji na krytykę, skuteczniej wyrazimy swoje poglądy i obronimy własne prawa.
Co z tą asertywnością?
Mówi się o niej sporo, ale czy każdy wie, co kryje się pod tym pojęciem?
Człowiek asertywny nie boi się wyrażać swojego zdania, potrafi reagować na krytykę, cieszyć się z komplementów, ponieważ wie, że jest osobą wartościową. W znaczeniu potocznym asertywność to umiejętność mówienia „nie”. Zachowanie asertywne oznacza uczciwe, bezpośrednie i stanowcze wobec innej osoby, respektując przy tym jej prawa i uczucia. Asertywność to poczucie własnej godności i pełna świadomość swoich potrzeb. Brak tej umiejętności, w mniejszym lub większym stopniu, dotyczy każdego z nas. Pamiętać należy o tym, że asertywność jest umiejętnością, a nie cechą osobowości, czy wrodzonym geniuszem.
W kursie znajdziecie sporo wiadomości o postawach psychologicznych człowieka wobec różnych sytuacji, poznacie swoje prawa, rodzaje zachowań, są też przykładowe dialogi i testy.
Autorka kursu wyróżnia trzy główne postawy zachowań: asertywny, agresywny i pasywny. Należy umieć te zachowania rozróżnić. Będąc uległym, krzywdzimy siebie; natomiast będąc agresywnym- zadajemy ból innym. Mimo, że zachowanie asertywne jest najrozsądniejsze, każdy z nas czasami zachowuje się w sposób uległy lub agresywny, wtedy kiedy takie działanie przynosi nam korzyści. Wiele osób uczy się asertywności, za dużo wymagając od siebie, a przecież istnieją sytuacje, gdzie postawa asertywna po prostu nie popłaca.
Karina Kozioł porusza również kwestię asertywności w pracy nauczyciela, omawia różne relacje nauczyciel- uczeń oraz podkreśla według jakich zasad współpracować z rodzicami.
Asertywny nauczyciel ma życzliwy stosunek do siebie, uczniów i kolegów z pracy. Dostrzega swoje możliwości i ograniczenia. Jest pewny siebie, swoich działań i ma wysokie poczucie własnej wartości. Swoją postawą wpływa na zachowania podopiecznych i kształtuje ich stosunek do świata. Taki uczeń zaakceptuje swój indywidualizm i dostrzeże go w innych. Modelowanie takich zachowań jest możliwe, gdy nauczyciel dostrzega postępy ucznia i wzmacnia je, dba o swoje prawa i stawia wymagania, szanując przy tym godność ucznia. Poza tym formułuje zasadność oceny tak, aby motywować dziecko i przede wszystkim określa zadania na miarę umiejętności każdego wychowanka.
Jeszcze raz gorąco polecam ten kurs każdemu. Będzie to na pewno czas spędzony w sposób budujący Wasze umiejętności interpersonalne.
Anna Konarzewska

1 komentarz:

  1. Szkolenia dla nauczycieli to kluczowy element ciągłego rozwoju zawodowego, pozwalający na aktualizację wiedzy, doskonalenie umiejętności dydaktycznych i pedagogicznych, a także na rozwijanie sieci kontaktów i wymianę doświadczeń z innymi nauczycielami.

    OdpowiedzUsuń