Obserwatorzy

poniedziałek, 26 marca 2018

Szkolenie dla wszystkich nauczycieli!


W CO GRAJĄ Z NAMI UCZNIOWIE?            Na platformie www.szkolna24.pl znajdziecie mnóstwo odpowiednich dla siebie kursów. Pisałam wcześniej o tym, że zamierzam z takiej formy doskonalenia zawodowego  skorzystać.

Jako pierwszy zaintrygował mnie temat: „W co grają z nami uczniowie?” autorstwa Elizy Krzak. Oprócz wiedzy musimy posiadać umiejętności interpersonalne i psychologiczne. Jest to ciekawy kurs o grach psychologicznych między uczniami a nauczycielami. Merytoryka szkolenia opiera się na książce Kena Ernsta „Szkolne gry uczniów”, w której podane są przykłady różnych gier stosowanych przez uczniów i nauczycieli do osiągnięcia swoich celów.Każdy z nas na co dzień wchodzi w różnego rodzaje gry z uczniami. Czasami nawet nie mamy o tym pojęcia. Kurs ten nazywa konkretne zachowania ucznia, podając przykłady wypowiedzi i sytuacji oraz określa prawidłowe reakcje nauczyciela. 

Znajdziecie tu opis głównych rodzajów gier:
1.      Gry zakłócające – czyli takie, w których uczniowie celowo przeszkadzają nauczycielowi  w prowadzeniu lekcji, czy w wypowiedziach pozostałych uczniów podczas zajęć,
2.      Gry upokarzające – czyli takie, w których uczeń chce zaakcentować swoją przewagę psychologiczną nad nauczycielem lub innym uczniem. Przeważnie tacy uczniowie zwracają uwagę nauczycielowi , „łapią” belfra i koleżeństwo na błędach, ponieważ są przekonani o swojej doskonałości,
3.      Gry kusicielskie – to prowokacje uczniów w celu zdobycia uwagi i akceptacji. Uczeń może prawić komplementy nauczycielowi, aby uzyskać jego akceptację, zbliżyć się do niego, aby sprowokować do pewnych reakcji, które później mogą być wykorzystane przeciwko nauczycielowi.

           Jak rozpoznać, że zostaliśmy wciągnięci w grę? Trzeba umieć słuchać swoich emocji. Gdy już zorientujemy się, że uczeń prowadzi z nami grę, musimy rozpoznać celowość tej relacji. Nie należy uciekać od konfrontacji z uczniem, ale nauczyć się zdestabilizować jego postawę. Mądrze brzmi, prawda? Koniecznie zajrzyjcie do kursu, aby dowiedzieć się, jak reagować, aby wygrać! To jak potoczy się gra zależy od nas!

Najpowszechniejsze według mnie są gry zakłócające, najtrudniejsze dla nauczyciela -  gry upokarzające, z kolei  gry kusicielskie to rzadkość. Przy każdej grze musimy być czujni, aby mądrze zareagować. Polecam ten kurs szczególnie młodym nauczycielom, ponieważ przyda im się podstawowa wiedza psychologiczna, a doświadczonym belfrom ze względu na ciekawe rozwiązania w kontaktach interpersonalnych z uczniami.Anna Konarzewska

1 komentarz:

  1. Psychologia zajmuje bardzo ważne miejsce w naszym życiu, a już szczególnie w edukacji. Świetnie, że dzięki wpisom na blogach, można łatwo znaleźć w sieci tak wiele praktycznych szkoleń i kursów.

    OdpowiedzUsuń