Obserwatorzy

niedziela, 4 listopada 2018

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁEJ POLSKI!


W szkołach trwają przygotowania do świętowania uroczystości dla Niepodległej. Sporo wspaniałych imprez i inicjatyw powstaje. Jest to też moment do dyskusji na temat współczesnego patriotyzmu i krzewienia pamięci tych, którzy oddali życie w służbie naszej Ojczyzny. 
9 listopada w naszej szkole uczcimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawię Wam swoje plany i koncepcję. Mam nadzieję, że Wy również podzielicie się ze mną swoimi pomysłami. 
Zaczęliśmy od własnoręcznego wykonania tzw. kokard narodowych. Orzełka narysowała nam moja koleżanka- Magdalena Buda. Założymy je w dzień obchodów. Zobaczcie, jak wyglądają:


Zależy mi na tym, aby ten dzień był wyjątkowy- sentymentalny i radosny zarazem. Skoro obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości to należy się Polsce tort urodzinowy. Taki zamówimy- w barwach narodowych! Poniżej przykładowe zdjęcie:

Uczniowie upieką ciasteczka z flagą. Zjemy pyszny torcik. 
Powspominamy historię Polski, oglądając film Tomasza Bagińskiego "Niezwyciężeni": 

Gościem specjalnym na naszej lekcji będzie Jerzy Grzywaczur. 1929, w latach 1942–1945 członek Szarych Szeregów w Warszawie (ps. Tapir) w Hufcu Bałtyk, w pionie Zawiszacy. Uczestnik akcji małego sabotażu, w 1944 r. brał udział w powstaniu warszawskim na Powiślu jako łącznik dowódców Zgrupowania Krybar.
Młodzież będzie miała możliwość dotknięcia historii, porozmawiania z panem Grzywaczem o historii, przeszłości i przyszłości. To będzie niesamowita lekcja!
Podziękujemy byłemu powstańcowi bukietem kwiatów i listem- napisanym przez młodzież.

Następnie obejrzymy wypowiedzi powstańców warszawskich oraz współczesnych Polaków, aby podyskutować o kształcie patriotyzmu:
Po dyskusji klasa rozwiąże zagadki- przygotowane na kształt "Escape roomu" (źródło: Edunation, autorka: Ewa Torebko). Dziękuję koleżance - Magdzie S. -  za pomoc w tłumaczeniu. Przy odpowiedziach są cyfry- suma cyfr z poprawnych odpowiedzi utworzy kod do skrzynki, w której ukryta będzie polska flaga. Udanej zabawy!
Poniżej prezentuję zagadki:Podzielcie się, kochani Waszymi pomysłami. Inspirujmy się wzajemnie.

Anna Konarzewska

5 komentarzy:

  1. Film "Niezwyciężeni" jest pełen przekłamań. Może zobaczcie jednak coś innego? Np. Animowaną historię Polski?

    OdpowiedzUsuń
  2. Kotyliony to służą do zabaw tanecznych. Poprawna nazwa to Kokarda Narodowa.

    OdpowiedzUsuń