Obserwatorzy

niedziela, 3 czerwca 2018

LEKCJE W UPALNE DNI...
Pomysł trzeci!

 Ten pomysł również może zabrać ze sobą do szkoły każdy nauczyciel! Oczywiście, łatwiej jest włączyć dzieciom, młodzieży film, ale to jest zbyt proste! 
Moi uczniowie uwielbiają filmy krótkometrażowe, dlatego przygotowałam dla Was zajęcia z animacją pt. "Jinxy Jenkins & Lucky Lou".

Dzielimy klasę na dwie grupy. Jedna musi obserwować postać męską oraz wszystko, co otacza tego bohatera, a drugi zespół musi się skupić na bohaterce filmu i jej świecie.
Zespoły spisują na kartkach samoprzylepnych swoje obserwacje podczas projekcji. Dzielimy tablicę na dwie części- tak jak początkowe kadry w filmie i przyklejamy kolorowe karteczki z obserwacjami, wnioskami w odpowiednich miejscach.


Po obejrzeniu animacji. Rozmawiamy o dwóch różnych światach przedstawionych w filmie postaci. Jaki jest ich stosunek do życia? Czy są szczęśliwi? Co daje im szczęście? Za czym tęsknią? Co im doskwiera? Jak bohaterowie widzą swój świat? Co jest pechem, a co szczęściem w tym filmie? Jakie wnioski można wyciągnąć na podstawie przytoczonej historii? Czego można nauczyć się od bohaterów?

Kolejnym zadaniem jest napisanie opowiadania lub wiersza o historii tych dwojga bohaterów! Uczniowie pracują w grupach. Przygody bohaterów można urozmaicić o nowe wątki i wydarzenia. Wszystko zależy od inwencji twórczej grupy. Na to zadanie należy przeznaczyć do 30 minut. ( UWAGA: Można zrezygnować z tej części, jeśli chcecie przeznaczyć na realizację tylko godzinę lekcyjną). 

Następna część lekcji opiera się na improwizowanym dubbingu do powyższej animacji! I tu dopiero zaczyna się zabawa dla uczniów! 
Klasa pracuje nadal w dwóch grupach. Włączamy im jeszcze raz film, aby przypomnieli sobie sytuacje, po czym podkładają swoje dialogi. A jakie pole do popisu będą mieli tu uczniowie na lekcjach z języka obcego! Ubaw po pachy gwarantowany!

Udanej zabawy Wam życzę!
Anna Konarzewska

1 komentarz:

  1. Wspaniały pomysł na lekcje. Jestem pod wrażeniem. Wiem, że kiedy już oceny będą stały rzędem w dzienniku, to ta lekcja będzie u mnie królować. Dziękuje za inspirację.

    OdpowiedzUsuń