Obserwatorzy

środa, 6 czerwca 2018

LEKCJE W UPALNE DNI
 Pomysł czwarty...

źródło: https://www.2duerighe.com/cinema/back-to-the-movies-cinema/92911-venezia-2017-ambiente-e-immigrazione-alla-biennale-cinema-2017.html

 Lekcja z teledyskami...

Poniższą lekcję możemy wykorzystać na języku polskim oraz godzinie wychowawczej. Jest jednak tak uniwersalna, że nawet nauczyciel biologii, geografii, etyki czy psycholog coś znajdą w niej dla siebie. Ja oczywiście wykorzystałam lekcję na języku polskim, a zainspirowała mnie moja młodzież, gdy omawiałam z nimi temat maturalny: Jak artyści przedstawiają i oceniają świat? 

Zaczęliśmy od omawiania tekstu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat".

Dziwny jest ten świat,
gdzie jeszcze wciąż
mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek.

Dziwny ten świat,
świat ludzkich spraw,
czasem aż wstyd przyznać się.
A jednak często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.
Nie! Nie! Nie! Nie!
Przyszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.
Nie! Nie! Nie! Nie! Nie!
Nadszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie.

Podczas samodzielnego czytania możemy włączyć wykonanie Niemena. 

Uczniowie metodą burzy mózgów omawiają tekst pod kątem poetyckim. Wyszukują określania dotyczące świata, ludzi. Próbują znaleźć ocenę, komentarz piosenkarza. Wyszukują językowe środki ekspresji i omawiają ich funkcje w tekście. 

Następnie komentują grafikę pt. "Matka natura".


Kolejnym krokiem jest teledysk Michaela Jacksona "Earth song". 
Obrazy są tu istotne. Młodzież słucha i spisuje na kartkach ważne elementy z wideoklipu, zastanawia się nad tym,  jak przedstawia i ocenia świat słynny muzyk.
Co symbolizuje ziemia w teledysku? Jak ludzie traktują świat?


Następny teledysk należy do rodzaju muzyki, która prawdopodobnie jest bliższa młodzieży. Childish Gambino w utworze "This is America" zwraca uwagę na wiele różnych aspektów współczesnego świata. Ameryka w tytule jest tylko pretekstem do rozmowy na temat, panującego na świecie zła, nietolerancji, niewolnictwa, rasizmu, znieczulicy społecznej.


Tu podczas omawiania zwracamy uwagę na dwa plany teledysku: pierwszy z piosenkarzem i grupą tańczących osób, a drugi dzieje się obok i za plecami tych na pierwszym planie! Nie bez powodu taki zabieg został tutaj użyty. Symbolizuje to prawdopodobnie światopogląd współczesnych ludzi-  nie chcemy widzieć zła panującego na świecie, bo nas nie dotyczy, uśmiechamy się, show i zabawa są ważniejsze, żyjemy tu i teraz. Nie obchodzi nas to, co dzieje się wokół. To też świat kreowany przez media, które nie pokazują całej prawdy. Kamuflują rzeczywistość. Ameryka zawsze symbolizowała marzenia, a ten teledysk odsłania drugą stronę medalu tego państwa. Możemy to odnieść również do całego świata.
Występują tu dwie kury w tle: brązowa i biała- symbol różnorodności świata, rasizmu. Czarna postać na białym koniu oznacza śmierć, na którą nikt nie zwraca tu szczególnej uwagi. Morderstwa, rabunki, terroryzm są na porządku dziennym. Ostatnia scena ucieczki jest bardzo wymowna. Może oznaczać ucieczkę przed złem świata, rasizm, osamotnienie człowieka.
Musicie obejrzeć, a doszukacie się więcej symboli.

Ostatnią moją propozycją muzyczną będzie wideoklip o roli mediów społecznościowych. Tu na pewno powstanie żywa dyskusja i o to chodzi. Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania "Carmen" Stromae.
Niebieski ptaszek symbolizuje znany portal- Twitter. Wystarczy uważnie oglądać, a spostrzeżenia do tematu same nasuną się podczas dyskusji.


Na koniec uczniowie w grupach spisują wnioski, dotyczące oceny świata przez artystów w przytoczonych powyżej tekstach kultury. Dzielimy się nimi na forum klasy.
Wymieniamy konteksty literackie i filmowe.

Takie lekcje są zawsze udane, bo problemy współczesnego świata to bliski i nieobcy temat dla naszych nastolatków. Na pewno nie będzie to stracony czas! Gwarantuję!

Anna Konarzewska

2 komentarze: