Obserwatorzy

niedziela, 17 stycznia 2021

W podróży...

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU (NIE) BYLE JAKIEGO...


Ferie w roku szkolnym 2020/2021 zaraz przejdą do historii. To trudny rok nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli, dyrektorów i rodziców. 

Bardzo ważne są relacje i to jak zaczniemy lekcje po prawie miesięcznej przerwie. Skupmy się na tym, co istotne dla nas, ludzi. Porozmawiajmy o sobie, o emocjach i planach. 
Zainspirowałam się pomysłem Darka Martynowicza z walizką emocji. 
Więcej inspiracji znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/groups/progresownia

Pomyślałam, że metafora podróży jest świetna na pierwsze lekcje po feriach. Powiedzmy naszym uczniom, że II semestr nauki - w rzeczywistości, jakiej przyszło nam egzystować - jest przygodą, wyzwaniem, podróżą w nieznane. Wszyscy jedziemy tym samym pociągiem i musimy się spakować. 

Na początku robimy burzę mózgów i zastanawiamy się nad rozmiarem bagażu, kolorem walizki czy plecaka, a może zwyklej torby podróżnej. Można powiedzieć, że wspólnie z uczniami wizualizujemy tę podróż.

Następnie uczniowie oraz nauczyciel zastanawiają się, co spakują do swojej walizki, którą zabiorą w podróż- do tego celu posłużą poniższe ćwiczenia. 

Młodzież wykonuje zadania, zastanawiając się nad odpowiedziami. Spisują swoje odpowiedzi, aby później móc podzielić się z klasą swoimi spostrzeżeniami:

1. Jaki cytat/ jaką sentencję, złotą myśl wrzuciłbyś/łabyś do tej walizki? Uzasadnij wybór.

2. Jakie dzieło (malarskie, literackie, filmowe, inne) zabrałbyś/ałabyś ze sobą w podróż? Dlaczego akurat to? 

3. Jakie emocje mają Ci towarzyszyć podczas tego wyjazdu? Wyraź je za pomocą kolorów i uzasadnij, dlaczego je wybrałeś/ałaś? 

4. Który z bohaterów literackich, filmowych, serialowych, komiksowych powinien Ci towarzyszyć w podróży, a którego za żadne skarby nie zabrałbyś ze sobą? Uzasadnij.

5. Jaki jest cel Twojej podróży? Który zakątek świata go odzwierciedla? Wyjaśnij. 


Pierwsze spotkanie z uczniami po feriach jest bardzo ważne. Zostawmy podstawy programowe w cieniu, pomóżmy wejść uczniom w II semestr tego trudnego roku szkolnego.

Już nie mogę doczekać się jutrzejszych spotkań z moimi uczniami! Powodzenia, Drodzy Nauczyciele! Niech moc będzie z Wami!

Anna Konarzewska

4 komentarze:

 1. Dziękuję bardzo za ten wpis. Na jego podstawie stworzyłam prezentację w Genial.ly
  https://view.genial.ly/600480941e138b1185f6cc54/interactive-content-walizka-uczuc-copy
  Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka Spigarska-Linde

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie dziękuję za prezentację! Jest cudowna! Mogę umieścić link do niej pod moim pomysłem na stronie FB "Być nauczycielem"?

   Usuń
 2. Świetny pomysł. Na bazie tego wpisu przeprowadziłam godzinę wychowawczą, hospitowana. Dyrekcja zachwycona. Czy można przekazać dalej pomysł jako przykład tzw.Dobrych praktyk? Oczywiście z podaniem nazwiska autorki. Pamiętając również o Panu Darku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, zgadzam się. Dziękuję za informację zwrotną o lekcji. U mnie też wyszła rewelacyjnie!

   Usuń