Obserwatorzy

piątek, 3 kwietnia 2020

NASZE EMOCJE. JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?
Lekcje wychowawcze online.Tworzę lekcje wychowawcze również na potrzeby projektu ogólnopolskiego "Lekcje w sieci". 
Są to zajęcia przeznaczone do realizacji w ramach godzin wychowawczych online. 
Skierowane są do ucznia i jego potrzeb. Samodzielnie może przejść przez ścieżkę, którą przygotowałam. Wszyscy powinniśmy zadbać teraz o swój dobrostan, swoje emocje. Każdy potrzebuje wsparcia i wyciszenia. Wierzę, że w taki sposób wesprę swoimi działaniami wychowawców, rodziców, ale przede wszystkim samych uczniów. 

Z moimi wychowankami spotykamy się niemal codziennie na czacie messenger i raz w tygodniu mamy lekcje wychowawcze na platformie Teams. Wcześniej służył mi do tego discord. Rozmawiamy o wszystkim i o niczym. Przygotowujemy sobie zagadki, rozśmieszamy się, rozmawiamy o obecnej sytuacji, polecamy książki, seriale i filmy na czas kwarantanny. Dzięki temu, Moi Wychowankowie, wiedzą że nie są sami. Pamiętajmy, że każdy z nich ma inną sytuację rodzinną, swój świat z własnymi problemami. Bądźmy, po prostu bądźmy. 

Szerzej o tej sytuacji pisałam w tym artykule: http://bycnauczycielem.blogspot.com/2020/03/klucz-do-online.htmlTemat: Jak radzić sobie z emocjami? 

Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Ta lekcja pomoże Ci zrozumieć Twoje uczucia. Pamiętaj, że nie ma złych emocji. Emocje są nam wszystkim potrzebne. Trzeba je polubić, zaakceptować to, w jaki sposób się denerwujemy, złościmy, cieszymy nie powinno być nam obce. Podczas zajęć dowiesz się, że warto zadbać o swoje wnętrze, swoje uczucia i że masz wpływ na swoje samopoczucie.  W tej chwili wszyscy potrzebujemy wyciszenia, spokoju wewnętrznego, bo sytuacja, w której się znaleźliśmy jest nienaturalna, obca naszym doznaniom. Dzięki tej lekcji poznasz podstawowe techniki wyciszania się, tzw. mindfulness.

Co będziesz potrzebować do realizacji lekcji? Muzykę relaksacyjną (YT), kartki papieru, kredki/pisaki i przede wszystkim ciszę w pokoju, abyś mógł/a poznać swoje emocje. 


Anna Konarzewska

1 komentarz: