Obserwatorzy

sobota, 23 lutego 2019

DEPRESJA - JAK O NIEJ ROZMAWIAĆ Z NASTOLATKAMI?


SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek, płeć, czy status materialny. Smutek, który dotyka nas od czasu do czasu, to uczucie normalne, stały element naszego codziennego życia, naturalna reakcja organizmu na nasze niepowodzenia. Kiedy jednak ten stan się przedłuża i nie pozwala cieszyć się życiem, może okazać się, że to depresja.
Jak rozmawiać o depresji z nastolatkami? Jak im pomóc? Na co zwrócić uwagę? O tym będzie dzisiejsza lekcja wychowawcza.

1. Uczniowie losują jedną z kart ECCO firmy Klanza. Abstrakcyjność tych kart pozwala swobodnie mówić o emocjach. Uczniowie, siedząc w kręgu, opowiadają o swoich uczuciach, samopoczuciu, świecie, w którym obecnie się znajdują. 

2. Następnie robimy burzę mózgów. Na tablicy zapisujemy słowo DEPRESJA. Chętni uczniowie podchodzą i w chmurze zapisują swoje skojarzenia z tym hasłem. Pewnie pojawia się takie słowa: smutek, przygnębienie, płacz, izolacja, bezsilność, itp.

3.  Zastanawiamy się wspólnie nad przyczynami depresji - dyskusja.
Utrata ukochanej osoby (śmierć), rozstanie, ważne- nagłe wydarzenie życiowe, nękanie, brak akceptacji, utrata zdrowia- np. nagła choroba nowotworowa, niepełnosprawność spowodowana wypadkiem, utrata statusu materialnego, inne zmiany w życiu, na które nie ma się wpływu.

4.  Włączamy dwa filmy. Po ich projekcji nastąpi praca w grupach:5. Uczniowie pracują w grupach. Wyniki swoich zadań omawiają na forum. Wywiązuje się dyskusja.

I grupa - Wymieńcie objawy i skutki depresji. (m.in. zaburzenia snu, dręczący i przedłużający się smutek, apatia, bierność, brak poczucia sensu, trudności z koncentracją, zaburzenia apetytu, kłopoty z podejmowaniem decyzji. Skutki: alienacja, samobójstwo, problemy zdrowotne i społeczne).

II grupa - Wymieńcie uczucia, emocje, które towarzyszą osobie chorej na depresję. (np. smutek, zmęczenie, niechęć, bezradność, bezsilność, beznadziejność...).

 III grupa -  Czego nie wolno robić? (np. nie porównywać jego sytuacji do kogoś innego, bo ktoś np. miał gorzej w życiu, nie motywować, nie mówić, że to przejdzie...).

IV grupa - Co robić, gdy bliska nam osoba choruje na depresję? ( np. słuchać, nie oceniać, nie potępiać, zapewniać o swojej pomocy, o tym, że ta osoba nie jest sama, że można na ciebie liczyć, wspierać i akceptować, zachęcać chorego do leczenia, nie zostawiać takiej osoby samej, nie zmuszać do aktywności...).

6. Jak rozmawiać z osobą, która choruje na depresję. Przedstawiamy uczniom co można mówić takiej osobie, a czego unikać w kontakcie interpersonalnym (źródło: www.facebook.com/depresjaicodalej):7. Uczniowie w parach ćwiczą dialogi. Jedna osoba stawia się w roli tej, która ma depresję, a druga w roli kogoś, kto ma za zadnie pomóc.  

Po zakończeniu ćwiczenia omawiamy wspólnie emocje związane z tym zadaniem. 

8. Dyskutujemy wspólnie nad stereotypami związanymi z depresją: to tylko chwilowy smutek, dotyka tylko kobiety, to nie choroba, tylko leniwi ludzie użalają się nad sobą, każdy sam sobie z tym poradzi, ucieczka w obowiązki pomoże zwalczyć depresję, leki antydepresyjne uzależniają, leki wystarczą, aby się wyleczyć, konsultacja z psychiatrą lub psychoterapeutą to oznaka słabości.

9. Na koniec zajęć wspominamy o sławnych osobach, które zmagały się z depresją: Catherine Zeta - Jones,  Lady Gaga, Matthew Perry, J.K. Rowling, Jim Carrey, Owen Wilson, Angelina Jolie, Danuta Stenka).

10. Runda niedokończonego zdania: Dzisiaj dowiedziałam/łem się..., Teraz wiem, że..., Bedę pamiętać, że..., Nie zapomnę...

Anna Konarzewska

7 komentarzy:

 1. mi się to przyda bo piszę scenariusz do serialu lps ,,depresja'' a i wpadajcie na kanał na yt xnicolxna lps i dziekuję

  OdpowiedzUsuń
 2. Może warto pomyśleć o tym, aby takiego nastolatka wysłać na terapię? Z tego co wiem, to ten psycholog https://www.joannamuszak.pl/psychoterapia ma świetne opinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkopolski Instytut Psychoterapii http://wip-poznan.pl/psychoterapia? To zdecydowanie najlepsza placówka na zachodzie Polski.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń